Ralsko, oznámení o cvičných aktivitách armád ČR a USA na letišti v Hradčanech.

Dotaz byl úspěšný.

Povinný subjekt: Město Ralsko

Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Vážení,
žádám o zaslání výhradně elektronickou cestou kopii tohoto dokumentu, případně i jen odkazu k jeho stažení:
Oznámení o cvičných aktivitách armády na letišti v Hradčanech, zn. MURALSKO/2127/2016 ze dne 6.9.2016.

Odpověď žádám zaslat výhradně v elektronické podobě.
S přátelským pozdravem,
Vít Veselý

Informace pro všechny,

2 přílohy

--z přílohy byly odstraněny osobní údaje--

Od: Hana Holešovská
Město Ralsko

8/9/2016

[Subject only] RE: Žádost o informace podle dotaz - Ralsko, oznámení o
cvičných aktivitách armád ČR a USA na letišti v Hradčanech.

--

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

Hlavní cvičení bude probíhat od pondělí 26. září do pátku 30. září. Zapojí se do něj zhruba 150 českých a 150 amerických výsadkářů. Už v minulém týdnu se na letišti v Ralsku na akci připravovali výsadkáři z 43. praporu Chrudim, kteří zde absolvovali seskoky s výzbrojí a výstrojí.
Zdroj: http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regio...

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

Letiště Ralsko-Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko v úterý odpoledne obsadili čeští vojáci. Na letiště, které je podle scénáře vojenského cvičení v rukou nepřítele, seskočili z nízkoletícího letadla desítky mužů. Na zemi byli i s několika kilogramů těžkými batohy za několik desítek sekund.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/americti-vysadkari...

https://pp.vk.me/c622223/v622223139/815a...

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

Zápis a usnesení ze 7. jednání ZM Ralsko ze dne 5. 10. 2016.

Zastupitel a bývalý starosta města Ralsko Ing. Miroslav Králík měl na jednání 7. ZM Ralsko požadavek z titulu předsedy MO ČSSD Ralsko.
Viz:
Ing. Miroslav Králík - v tisku proběhla informace, o vojenském cvičení v Ralsku a lidi dost
vyděsila věta řídícího tohoto cvičení, že vojáci budou navštěvovat Ralsko častěji a hlavně to, že se sem chce armáda do tohoto prostoru vrátit, takže bych tu chtěl v rámci organizace ČSSD požádat vedení, aby udělalo kroky proto, aby se sem armáda nevrátila, protože občané si to nepřejí a toto rozhodnutí bude záležet obcím.
Odpověděl p. starosta a podpořil stejný názor.

Zdroj:
https://1drv.ms/b/s!AorS7Wn6YMxInBW83q6d...

strana 20.

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

7. 11. 2016 Славянское братство 2 открытие Российско-сербско-белорусских учений

Zatímco Rusko posiluje své přirozené vazby se Srbskem a cvičí na Balkáně, Západ zuří.

Nedaleko srbského Bělehradu se v těchto dnech koná část cvičení výsadkových vojsk Slovanské bratrství 2016 s účastí jednotek z Ruska, Srbska a Běloruska. Západní země, zejména Spojené státy, dávají najevo silnou nevoli s posilováním přirozených historických vazeb mezi Ruskem a Srbskem – Američané mají opodstatněné obavy, že Rusové zhatí jejich plány na plné podrobení Balkánu.

Mezinárodní cvičení výsadkových vojsk Slovanské bratrství 2016 se koná od 2. do 15. listopadu, aktivní fáze je naplánována na 7. až 9. listopadu na pěti vojenských letištích a polygonech v Srbsku.

Praktické části cvičení se zúčastní okolo pěti set vojáků jednotek zvláštního určení z Ruska, Srbska a Běloruska. Do manévrů bude zapojeno také deset vrtulníků ruských a srbských vzdušných sil a okolo dvaceti kusů obrněné techniky – z Ruska mimo jiné výsadková vozidla BMD-2, ze Srbska pak bojová vozidla pěchoty M-80 a obrněná vozidla řady BOV.

Z vojensko-technického hlediska není bez zajímavosti, že ruští výsadkáři jsou již vybaveni nejnovějším systémem Strelec, který je součástí vybavení ruského „vojáka budoucnosti“ Ratnik. Moderní komplex Strelec zahrnuje prostředky pro síťovou komunikaci, poskytování a sdílení informací či identifikaci vlastních vojáků.

Letošní pokračování společného slovanského cvičení, poprvé konaného v loňském roce v Rusku, je dalším znamením posilování vojenské spolupráce Ruska s tradičně blízkou balkánskou zemí. Ta je přitom ustavičně vtahována do „euroatlantických struktur“ včetně NATO, byť Aliance to vzhledem k náladám v srbské společnosti oficiálně neproklamuje.

Kontakty těchto dvou zemí jsou v poslední době o to větším trnem v oku Západu. Velitel amerických pozemních jednotek v Evropě generál Ben Hodges se krátce před zahájením cvičení nechal slyšet, že Rusko se pokouší bojovat proti rozšiřování NATO na Balkáně, který je podle něj „klíčovým regionem pro bezpečnost Evropy“.

Stěží uvěřitelnou míru arogance projevil Brit Mark Laity, odpovědný v NATO za strategickou komunikaci. V rozhovoru pro Novinky dal najevo své rozladění z toho, že Rusové ve vztahu k Srbsku „hrají na strunu slovanské sounáležitosti a pravoslaví“ a uvedl, že to podle něj „není zdravé“.
Zdroj video:

https://youtu.be/35zFOaV9wpY

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

Velitelé amerických Národních gard jednali v ČR o vojenské spolupráci

Velitelé Národních gard států Texas a Nebraska generálmajor John F. Nichols a generálmajor Daryl L. Bohac navštívili 1. až 6. listopadu Českou republiku. Na programu jejich pracovní návštěvy bylo jednání s 1. zástupcem náčelníka Generálního štábu generálporučíkem Jiřím Balounem, setkání se zástupci Vojenské policie v čele s náčelníkem brigádním generálem Pavlem Křížem a s brigádním generálem Josefem Kopeckým, velitelem Velitelství výcviku Vojenské akademie Vyškov.

Američtí velitelé navštívili také 24. základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích, 22. základnu vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, 102. průzkumný prapor v Prostějově, 7. mechanizovanou brigádu v Hranicích a 21. základnu taktického letectva v Čáslavi.

Během těchto setkání diskutovali o zkušenostech ze společných výcviků v posledních letech a o plánech na rok 2017. Kladně byly hodnoceny i zkušenosti z malých výměnných stáží a česká strana rovněž nabídla další sdílení zkušeností v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

V příštím roce se čeští a američtí vojáci společně zaměří na výcvik v mezinárodním prostředí, sdílení vojenského umění a zkušeností, spolupráci jednotek pozemních sil, pokročilý výcvik předsunutých leteckých návodčích, letecký výcvik při plnění letových úkolů na obranu vzdušného prostoru, podpora pozemních sil, vzdušného průzkumu či při výcviku v doplňování paliva za letu.

Spolupráce české armády s oběma Národními gardami trvá přes 20 let, byla zahájena již v roce 1993 v takzvaném programu „Mil to Mil“, tedy ještě před vstupem České republiky do NATO, a úspěšně pokračuje v rámci programu State Partnership Program.

Zdroj:
https://cz.usembassy.gov/national-guard-...

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

Ministr obrany Stropnický ve středu 14. prosince informoval vládu o výsledcích tendru na dodavatele vyspělých 3D radarů pro českou armádu. Jeho vítězem se stala izraelská státní zbrojovka Elta Systems. Za osm mobilních radarů ELM 2084 MMR, které se řadí mezi světovou špičku, Česká republika zaplatí 2,9 miliardy korun.
Vláda se v březnu letošního roku rozhodla pořídit osm moderních mobilních radarových systémů. Vzhledem ke strategické povaze zakázky se tak stalo prostřednictvím přímé dohody mezi vládami. V režimu vláda-vláda je přitom pro ČR partnerem stát, v němž výrobce sídlí, a nikoliv soukromá firma. Ministerstvo obrany podle svého vyjádření v květnu “vyzvalo vlády Francie, Izraele, Švédska a Velké Británie, jejichž výrobci odpovídající radary nabízejí, k podání nabídek. V srpnu pak obdrželo nabídky od vlád Francie, Izraele a Švédska. Velká Británie ze zakázky odstoupila, protože nemá produkt s poptávanými parametry.” Kromě izraelské Elty šlo o britskou BAE, francouzský Thales a švédský SAAB.
Předložené nabídky následně hodnotila odborná komise, čítající 33 členů, a to na základě 105 základních kritérií a 406 technickoekonomických parametrů. Kromě nich a ceny bylo mimo jiné požadavkem, aby byl systém prověřen bojem, a do výroby byly zapojeny české firmy. Mezi další kritéria patřilo například sledování cílů ve výšce 100 až 3000 metrů (nad touto výškou je vzdušný prostor monitorován radary NATO) a schopnost spolupráce s budoucími protivzdušnými protiraketovými systémy (v blízké budoucnosti totiž armáda plánuje obměnit rovněž archaický sovětský protiletadlový raketový komplet 2K12 Kub).
Celková cena za 8 radarů činí 2,9 miliardy korun bez DPH. V té je zahrnuto i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu. Smlouva mezi českou a izraelskou stranou by měla být uzavřena přibližně v polovině roku 2017. První část radarů by armáda měla obdržet v roce 2019, poslední v roce 2021. Podle vyjádření Ministerstva obrany bude pět radarů “umístěných na stacionárních vojenských stanovištích, zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů (např. jaderné elektrárny), velkých měst, dále k výcviku a jako záloha. ”
Více technických informací o radarech naleznete na:
http://www.iai.co.il/Sip_Storage/FILES/0...
https://youtu.be/8YqaJLvCy9E

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

V Sergijevském sále Chrámu Krista Spasitele v Moskvě se udělovaly 21.prosince 2016 již po čtyřiadvacáté tituly „Člověk roku – 2016“. Zakladateli prémie jsou Ruský biografický institut a Institut ekonomických strategií. Na výběru a udělení ceny nominantům se podílí nejenom Expertní rada prémie – ale také nejširší ruská i zahraniční veřejnost. Mezi zvolenými jsou představitelé všech sfér života – politiky a mezinárodních vztahů, průmyslu i medicíny, kultury i náboženství, vědy a vzdělání. Letošní ceremoniál byl věnován 75.výročí vítězství nad fašismem v boji o Moskvu v roce 1941.
S velkým ohlasem se setkalo udělení ceny v Chrámu Krista Spasitele „Člověk roku – 2016“ Ing. Zdeňku Zbytkovi, prezidentu společnosti „Klub Rusko“ za upevňování společenských a kulturních styků mezi Českou republikou a Ruskou federací. Ve svém krátkém projevu laureát mj. uvedl: „ Chci ubezpečit, že občané Česka a Slovenska se v dobrém chovají k Rusku a k jeho občanům, váží si ruského národa, tradic a ruského jazyka.“
Je to poprvé, kdy se této ruské pocty dostalo občanu České republiky.

1. prosince 1989 vystoupil velitel tankové divize Zdeněk Zbytek na sjezdu rolníků. Žádal vládu, aby prosadila přísné respektování zákonů a vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil ČSSR. Dále nabídl přítomným rolníkům pomoc bojových divizí u nich v družstvech a na polích…
https://youtu.be/4T9iBxLD3O0

Zajímavý rozhovor se Zdeňkem Zbytkem z 14.3.2014 k situaci na Ukraině..
Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 1.
http://www.armadninoviny.cz/rozhovor-zde...
Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 2.
http://www.armadninoviny.cz/rozhovor-zde...

Vít Veselý zanechal/a poznámku ()

Jen idiot táhne proti ruskému medvědovi v zimě

Germans protest NATO troop deployment.
Scores of people have staged a protest in a northern German port city against the deployment and transport of NATO troops and weapons through the city.

The protest was held in the port city of Bremerhaven on Saturday.

US military hardware, including 87 tanks and 144 Bradley fighting vehicles, were docked in the port city a day earlier for eventual transfer to NATO member countries in Eastern Europe to enhance what was described as “deterrence against possible Russian aggression.”

The protesters marched through the city, holding signs and banners that read, “No NATO deployments! End the militaristic march against Russia!” and “Out of NATO.”

“I am here to explain peace to Russians, because I am afraid of new wars... and this big maneuver is one that quite scares me, and I am here to speak against this,” a protester said.
The deployment by the US military, which also includes the mobilization of 4,000 troops, is aimed at shoring up NATO’s “Operation Atlantic Resolve,” which entails military buildup in Poland and the Baltic countries to counter perceived Russian aggression. US Defense Secretary Ashton Carter announced the move last year, declaring that the force would take part in regular military drills across the region with NATO allies.

Russia has repeatedly voiced concern about the US-led alliance’s military build-up near its borders. In response to NATO’s aggressive moves, Russia has beefed up its southwestern military capacity.

NATO has suspended all practical cooperation with Russia as part of efforts by the US, Europe, and their allies to exert pressure on the Kremlin following the Crimean Peninsula’s separation from Ukraine and adhesion to Russia. In 2014, the majority ethnic Russians in Crimea voted to join the Russian Federation in a referendum not sanctioned by the Ukrainian authorities.

Western countries have been fearful of a repeat of that scenario in other countries, and have sought to boost their defenses under NATO’s umbrella.